Dračia história

História pozná dračie lode viac než 5 000 rokov, keď sa ako plavidlá používali pri rituálnom uctievaní draka, ako boha riek, a pri oslavách, ktoré začiatkom leta privolávali dážď pre dobrú úrodu. Až legenda o básnikovi Qu Yuanovi (Ču –Juen) rozšírila ich tradičnú podobu, ktorá je známa tiež v súčasnosti.

Qu Yuan bol pred skoro 2 300 rokmi radcom čínskeho panovníka v kráľovstve Chu, ktoré ako jedno zo šiestich tvorilo vtedajšie impérium. Kráľovstvo patrilo medzi najväčšie a spolu so susedným Chin dalo vzniknúť súčasnému názvu China – Čína. Radca a diplomat Qu Yuan bol veľmi vzdelaným a uznávaným mužom nie len pre svoju múdrosť, ale tiež pre svoju ústretovosť k ľudu, u ktorého sa tešil značnej obľube. Jeho pozícia a rešpekt panovníka však narážala na závisť ostatných radcov, ktorí zosnovali plán, ako ho zdiskreditovať. Kvôli ich intrigám upadol Qu Yuan v nemilosť a bol panovníkom zosadení zo svojej funkcie a uväznený. Vo väzení napísal báseň, ktorá popudila nového panovníka tak, že úbohého básnika vyhostil do exilu. To už Qu Yuana po toľkej nespravodlivosti a útrapách zlomilo natoľko, že sa rozhodol demonštratívne ukončiť svoj život v rieke Mi-Lo v provincii Hunan. Keď však rybári na rieke jeho skutok uvideli, ponáhľali sa ho na svojich lodiach zachrániť. Jeho život žiaľ nezachránili, ale údermi do bubnov sa snažili ubrániť aspoň jeho telo od útokov hladových rýb.

Legenda sa šírila po celej Čína a vďaka nej vznikla každoročná oslava pamiatky Qu Yuana. Preto každý piaty deň piateho mesiaca čínskeho lunárneho kalendára vyplávajú lode na vodu k jazde – preteku, aby uctili pamiatku milovaného básnika. Svoju dračiu podobu získali ako výraz uctievania draka – boha vôd.